2018 Spring Jr. Devo Practice Locations

If you have questions about any Junior Devo programs or would like to get in direct contact with any of your coaches, please send an email to Aubrey at aubrey@durangodevo.com with your inquiry.

Click below for a spreadsheet of Devo’s Spring 2018 Junior Devo Practice Locations!

2018 Spring Devo Jr. Master – schedule

Click below (or click the “Map” button under “Program Info”) for a map of Junior Devo Practice Locations!

Junior Devo Practice Locations

Below is a list of Junior Devo Spring Programs and their Coaches!

Monday Push Bike AM 10-11am

Allie Burnett – Head
Hannah Green

2nd Monday Push Bike AM 10-11am

Magen Stevens – Head
Gisele Panze

Monday Push Bike PM 4-5 pm

John Hackman – Head
Neil Hannum

Monday Kinder 2:15-3:45pm

Aubrey Volger – Head
Magen Stevens
Colby Simmons
Shaw Kassay

Monday 1st Grade 2:15-4:15pm

Hayley Engstorm – Head
Danielle Marie Emter
Kevin Lutgen
Ben Mackenzie

Monday 2nd-3rd Grade Intermediate 4-6 pm

Ken Armstrong – Head
Tony Hermesman
Riley Amos
Dan Bittle

Monday 2nd-5th Girls 4-6pm

Katri Annast – Head
Erin Moravec
Ani Casabonne
Abbey Shepard

Monday 2nd-5th Grade Special Needs 4-6pm

Erica McCalden – Head
Matt Lilien

Tuesday Preschool AM 10-11:15am

Chase LaCroix – Head
Fynn Funke

Tuesday Preschool PM 4-5:15pm

Sage Davis – Head
Andrew Doody

Tuesday 1st Grade 4-6 pm

Gino Pastore – Head
Anna Schehrer
Matt Lillien

Tuesday 2nd-3rd Grade Intermediate

John Hackman – Head
Mike Stevens
Phyllis Weeks
Hannah Green

Wednesday Preschool AM 10-11:15am

Rob Nicoles – Head
Jason Hardee

Wednesday Preschool PM 4-5:15pm

Ani Casabonne – Head
Jason Hardee

Wednesday Kinder 4-5:30pm

Julie Hartley – Head
Erica McCalden
Alex McLean
Peter Basinger

Wednesday 4th-5th Grade Advanced 4-6pm (Race Team)

Tony Hermesman – Head
Liz Carrington
Andy Munroe

Wednesday 4th-5th Grade Beginner/Intermediate 4-6pm

Gabe Ion – Head
Sean Holley

Thursday Push Bike AM 10-11am

Chase LaCroix – Head
Camryn Sippy

Thursday Push Bike PM 4-5pm

Simon Donnaway – Head
Jill Heukman

Thursday Preschool Training Wheels 4-5:15pm

Steve Otter – Head
Mack Otter

Thursday 3rd-5th Co-ed Advanced 4-6 pm

Sarah Tescher – Head
Nick Glotfelty
Jack Tescher